Dziś internet dyskutuje o tym, czy poprawne po polsku jest mówienie, że zwierzęta zdychają, a ludzie umierają. Wynika to z… Czytaj dalej »Język zwierząt. Czy zwierzęta mają język?
News
Psycholingwistyka to interdyscyplinarna dziedzina, która bada, jak nasz umysł przetwarza język. Łączy ona kilka dziedzin dziedziny: psychologię, która zajmuje się… Czytaj dalej »Czym jest psycholingwistyka?
Czym jest psycholingwistyka?
Zapraszamy do odsłuchania odcinka, który skupia się na języku szwedzkim w Finlandii. Naszą gościnią jest Alicja Kiełpińska, autorka kilku tekstów na… Czytaj dalej »Jaki status ma język szwedzki w Finlandii i kto go używa? | #R4
Jaki status ma język szwedzki w Finlandii i kto go używa? | #R4
W jednym z naszych poprzednich wpisów zastanawialiśmy się nad tym, czy język zmienia rzeczywistość. Naszą konkluzją było to, że jest… Czytaj dalej »Jak mówić o niepełnosprawności?
Jak mówić o niepełnosprawności?
Temat różnicy między językiem a dialektem ciągle powraca, a teraz staje się jeszcze bardziej aktualny ze względu na dyskusję publiczną… Czytaj dalej »Język i dialekt. Czym się różnią?
Język i dialekt. Czym się różnią?
Może kojarzycie powiedzenie wziąć coś na tapet. My poznaliśmy je, kiedy ktoś zwrócił nam uwagę, że nie mówi się na… Czytaj dalej »Co znaczy tapet? Jaki ma związek z tapetą?
Co znaczy tapet? Jaki ma związek z tapetą?
Język, który widzimy, kiedy patrzymy na znaki, nazwy ulic, reklamy i szyldy, tworzy otaczający nas pejzaż językowy.
Pejzaż językowy
Samogłoski nosowe różnią się od samogłosek ustnych tym, że w tych pierwszych strumień powietrza przepływa nie tylko przez jamę ustną,… Czytaj dalej »Samogłoski nosowe w języku polskim. Skąd się wzięły?
Samogłoski nosowe w języku polskim. Skąd się wzięły?
W tym odcinku rozmawiamy rozmawiamy o języku rumuńskim. Naszą gościnią jest Julią Obrzut, specjalistka od rumuńskiego, nauczycielka tego języka, która prowadzi portal o Rumunii i Rumuńskim: Opowieści z Rumunii.
Język rumuński – łacińska enklawa w sercu Bałkanów | #R3
W dyskusjach dotyczących języka inkluzywnego, feminatywów i tym podobnych kwestii, często pojawia się stwierdzenie, że „język kształtuje rzeczywistość”.
Czy język kształtuje rzeczywistość?
- 1
- 2
- 3
- …
- 12
- Następne »